Bekir Okan’a göre; Bir hayat çok şey öğretebilir insana, bir hayat çok şeyi değiştirebilir, bir hayat gerçekten de çok şey anlatabilir.

Bir hayati anlatmaksa eğer bütün mesele, dil olmak gerekir hüzünlere, yitip gidenlere, hayatın bir köşesine saklanmış, hassas, ürkek, çekingen ibretlere hayatı seyredenler ile hayatın içinde seyir edenlere…

Zamanlar geçip gider hayattan, olaylar bir de insanlar! Bir yerden baslar hayat, isim olur, cisim olur, kimi bir hece, kimi upuzun bir cümle…Herşey akar durur kendi doğal sürecinde… Bilinmez ödenen bedeller, gözlere yer eden gizli kaderler. Elbet her hayat anlatılmaya değer ama bazı hayatlar anlatılmayı hepsinden hak eder.

Bekir Okan ile 67 yıllık hayatının kesitlerini, acılarını, mutluluklarını, Gaziantep’ten İstanbul’a ardından Avrasya ya ve dünyaya açılarak gerçekleştirdiği projelerini, tecrübelerini gençlerimize örnek olması ve yol göstermesi amacıyla hoş bir sohbette paylaştık.


Bekir Bey biraz kendinizden bahseder misiniz? Aileniz, eğitim durumunuz?
Neredeyse 50 yıldır iş dünyasının içindeyim. Aslen sanayici iş adamıyım ama esas kökenim eğitimci. Ankara Gazi Üniversitesi Matematik Bölümü mezunuyum. 6 ay kadar öğretmenlik yaptım ancak daha sonra kendi işimi yapmam gerektiğine karar verdim. O dönemlerde diğer şehirlerde özel dershaneler açılıyordu ama Gaziantep’te dershane yoktu. 1971’de eğitime ilk yatırımımı yaparak Gaziantep’in ilk özel dershanesini açtım. Düşünün daha 23 yaşındaydım. Gıdadan inşaata, tekstilden turizme Türkiye ve Kazakistan’da milyar dolar değerinde yatırımlarda bulundum. Türk turizmine ilk “her şey dahil” sistemini kazandırdım. 25 bin öğrenciye ulaşan Okan Üniversitesi’nin kurucusu ve Mütevelli Heyet Başkanıyım.

 

Çocukken bu nedenle kendimi şansız biri olarak görüyordum

Okan ailesinin  siyasetten iş dünyasına kadar kendini ispatlamış, vizyonu geniş bireyleri bulunmakta. Sizin bu kadar başarılı olmanıza şaşırmamak lazım öyle değil mi?
Babamızı çok erken kaybettik. Çocukken bu nedenle kendimi şansız biri olarak görüyordum. Babam öldüğünde 3 yaşındaydım. Babasız büyüdüm. Babasızlığın etkisinden uzun yıllar kurtulamadım. Ama şanslıydım ki, iyi bir ailem vardı. Aile bir insan için bu dünyadaki en büyük güçtür. Babamı kaybetsem de annem ve kardeşlerim sayesinde özgüveni, her durum ve koşulda yılmamayı ve her türlü zorlukla mücadele etme gücünü kazandım. Başarı da bunların devamında geldi.

Sizin girişimciliğiniz babanıza mı çekmiş?
Olabilir babamda kafasına koyduğunu yapan, yılmayan, vizyoner birisiymiş. O dönemlerde düşünün hayalleri ve projeleri Nizip’in çok ötesindeymiş. Nizipin ilk zeytinyağı fabrikasını kurmuş. Zeugmanın olduğu yerde bir toprak alır. Çok kurak bir arazidir. Bu kurak toprağı canlandıracak bir su motoru üretir. Bu su motoruyla Fırat’tan aldığı suyu pompalarla araziye ulaştırır. O donemde insanlar babamın bu yaptığını şaşkınlıkla izler.

Nasıl bir çocukluk geçirdiniz?
Ne kadar erken iş hayatına girerseniz o kadar fazla tecrübe edinirsiniz. Sorumluluk sahibi bir çocuktum ancak bu özelliğimin gelişmesinde avukat olan dayım Ahmet Öğüt ve amcam Enver Okan’ın etkisi çok büyük. Okuldan artakalan zamanlarda dayımın yazıhanesine gider ve getir götür işlerini yapar, gerektiği zaman yazıhaneyi açar ve telefonlara da bakardım. Bütün bunları henüz altı yaşlarındayken yapıyordum düşünün.

Az önce 21 yaşındayken Gaziantep’te dershane kurdum dediniz. O yaşta nasıl başardınız? Zor olmadı mı?
Gaziantep’in ilk özel dershanesiydi. Fen Bilimleri Dershanesini kurdum. Matematik bölümü mezunu olduğum için büyük şehirlerde açılan dershanelerin bir benzerini doğduğum ve yaşadığım şehirde açmak istedim. O yasta böyle bir şeye kalkışmam çok yankı uyandırdı. Çok kişi tarafindan da eleştirdi. Uzun sureli olmayacağı düşünüldü. Her türlü zorluğa göğüs gererek yoluma devam ettim. Fen Bilimleri Dershanesi belki de bana çok güç verdi bundan sonra Okan İnşaatı kurdum.

Ben her zaman yapacaklarımın yaptıklarıma galip gelmesini istedim ve bunu da başardım

Okan Holding olarak pek çok ilke imza attığınız söyleniyor. Nedir bunlar?
Okan Holding bir çok proje gerçekleştirdi, hem yurt içi hem de yurt dışında 500.000.000 $’lık yatırımları bulunuyor. Finans, gıda, tekstil, turizm, inşaat, enerji ve ticaret sektörlerindeki uluslararası uzmanlığımız bizi bu alanlarda çok önemli koordinatlara taşıdı.

Örneğin, Kazakistan’ın yeni başkenti Astana’da, yapımı 2 yıl gibi kısa bir sürede tamamlanan Okan Intercontinental Oteli dışında Sultan Makarna ile Sultan Bisküvi ve Şekerleme Fabrikası gibi bizi onurlandıran daha pek çok projede, Okan Holding imzası var. Yine Kazakistan’da inşaat çalışmasına başlanan Bayterek Kompleksi de Okan Holding’in devasa yatırımlarından. Hatta bu çalışmalarımdan dolayı Kazakistan Cumhurbaşkanı Nazarbayev’den üstün hizmet madalyasıyla ödüllendirildim.

Astana Kızıljar'daki Cumhurbaşkanlığı Rezidansı, Astana’daki 5 yıldızlı Okan Intercontinental Oteli, Okan Merei Astana Alışveriş ve Konut Kompleksi, Kazakistan Ulusal Müze ve Kültür Merkezi, Yüksek Katlı İkiz Kuleler, Diplomatik City, Avrasyabank, otoyollar ve 270 yataklı hastane Okan Holding’in tamamlanmış olan prestijli projeleri.

Katma değeri yüksek ürünler üretip ihraç ettik., Uluslararası şirketlerle işbirliğine her zaman ayrı bir önem verdik.Üniversite, kolej açma fikri nereden aklınıza geldi?

İş dünyasının bir parçası olarak, istediğimiz düzeyde üniversite mezununa ulaşamadığımızı gördük. Yüksek vasıflara sahip gençler yetiştirmek için Okan Üniversitesi’ni kurduk. Sonra gördük ki bu işe üniversiteden çok daha önce başlamak gerekiyor, bu nedenle Okan Koleji’ni hayata geçirdik. Doğru eğitimcilerle ilerliyoruz. Farklı olduğumuzu düşünüyorum. Örneğin; Kolejimizde öğrencilerimiz 6 yaşından itibaren İngilizcenin yanında Çince ve Rusça dillerini de öğrenebiliyor. Anaokulundan anadil İngilizce. İngilizce eğitiminin yanında Çince, Rusça, Fransızca veya İspanyolca dillerinden birini ikinci dil olarak seçebiliyorsunuz.Nerelerde şubeleriniz var?

Okan Üniversitesi, İstanbul’un en önemli noktalarında, hem Anadolu hem Avrupa Yakası’nda kampüslere sahip. Tuzla Kampüsümüz ana kampüsümüz. Kadıköy Kampüsümüzde Meslek Yüksekokulumuz ve Konservatuvarımız bulunuyor. Mecidiyeköy, Beyoğlu ve Bahçelievler Kampüslerimizde ise yüksek lisans programları ve sürekli eğitim merkezleri mevcut.

 

Okan Koleji Türkiye’de müfredatına golf branşını adapte etmiş ilk pilot okul

 

Kolej kısmındaki uygulamalarda golfün olduğunu duydum, biraz da şaşırdım. Golf sahası dediğiniz zaman büyük bir alanın mevcut olması lazım öyle değil mi?

Okan Koleji Türkiye’de müfredatına golf branşını adapte etmiş ilk pilot okul. 27 bin m² alanı var. Doğa içinde eşsiz bir kampüs. Golf sahamızda mevcut. Okan Koleji’nde; fizik, kimya, fen ve teknoloji laboratuvarları, teknoloji ve tasarım derslikleri, konferans salonu, kütüphane, yarı olimpik kapalı yüzme havuzu, tenis kortları, basketbol-futbol sahaları, çok amaçlı kapalı spor salonu, golf sahaları, gerçek çim ve tamamı ahşap oyun gruplu 1000 m²’lik oyun parkı,  güzel sanatlar uygulama atölyeleri, sosyal faaliyet stüdyoları sosyal ve sportif alanlar daha sayiyim mi?

 
Öğrencilerimiz lisans ve yüksek lisansta çift diploma programına katılarak hem Okan Üniversitesi hem Okan International University diploması ile mezun olabiliyor


Bu yıl eğitime başlayan Okan Lifeline Med Training, Sağlık Üniversitesi olarak Miami’de 2. üniversitemiz oldu

 

Miami’de olan Okan International University var ama az önce şubelerinizi sorduğumda bahsetmediniz?

Miami’de tamamen Amerikan kanunlarına göre kurduğumuz Okan International University var. 2015 yılında kurduk.

OIU uluslararası bir üniversite. OIU’ye dünyanın dört bir yanından öğrenciler geliyor.


Okan Üniversitesi öğrencileri İngilizce Hazırlık Sınıfı’nı Miami Okan International University’de tamamlamayabiliyor. Bunun yanı sıra öğrencilerimiz lisans ve yüksek lisansta çift diploma programına katılarak hem Okan Üniversitesi hem Okan International University diploması ile mezun olabiliyor.
OIU’de İşletme, Sağlık Yönetimi ve Turizm ve Otel İşletmeciliği bölümlerinde hem lisans hem de yüksek lisans eğitimi veriyoruz. Ayrıca, bu yıldan itibaren sağlık programlarımız ile sağlık sektörüne de eleman yetiştireceğiz.
Türkiye’de olduğu gibi Miami’de de sağlık alanında eğitim yatırımlarımı yapıyoruz. Miami’de sağlık alanında eğitim veren LifeLine Med adlı okulu bünyemize kattık. Bu yıl eğitime başlayan Okan Lifeline Med Training, Sağlık Üniversitesi olarak Miami’de 2. üniversitemiz oldu.

 

Çok test ve sınav odaklı bir eğitim sistemimiz var. Bu konuda neler düşünüyorsunuz?

Evet malesef öyle. Üniversite yerleşmesi de dahil, sınav sistemini çağın şartlarına uygun hale getirmemiz gerekiyor.

 

Gelecekte revaçta olacak meslekleri belirleyip ona uygun şekilde müfredatı hazırlamak ve öğrencileri yetiştirmek gerekir. Sizce de öyle değil mi?

Kesinlikle. Biz geleceğin meslekleri olarak adlandırılan mesleklere çalışan yetiştiren bölümler açtık. Örneğin gençlere dijital platformlarda iş sağlayacak olan Yeni Medya Bölümü, spor endüstrisinde çalışmak üzere spor yöneticisi adayları yetiştiren Spor Yöneticiliği Bölümü,  Türkiye’nin en büyük gastronomi ve uygulama mutfağına sahip Gastronomi Bölümümüz ve uluslararası standartlarda eğitim veren Pilotaj Bölümümüz mevcut.


Okullarınızdaki “Happy Life” dersi nedir?

Kariyer ve Yaşam Programı kapsamında ‘Happy Life’ Programı’nı Türkiye’de ilk başlatan üniversite olduk. Artık günümüzde sadece iyi bir diplomaya sahip olmak yetmiyor. Farklı alanlarda sosyalleşmek de önemli. Happy Life ile öğrencilerimiz golften Latin danslarına kadar farklı alanlarda sosyalleşebiliyor.

 
Okan Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Araştırma ve Uygulama Hastanemizi Tuzla’da açıyoruz

Gelecek planlarınız neler?

Son yıllarda sağlık sektöründe iddialı duruma geldik. Önce Sağlık Bilimleri Fakültemizi kurduk, daha sonrasında Tıp Fakültemizi ve Diş Hekimliği Fakültemizi kurduk. Aynı zamanda Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulumuz da mevcut. Tüm bu bölümlerimiz için gerekli olan laboratuvarlar ve Türkiye’de bizim dışımızda bir üniversitede daha bulunan simülasyon merkezimiz de Tuzla Kampüsümüzdeki Sağlık Bilimleri Kompleksimizin içinde yer alıyor. Simülasyon Merkezimizde öğrencilerimiz robot hastalarla pratik yapma fırsatı buluyorlar.

 

Okan Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi’nin Tuzla’da açılmasıyla birlikte sağlık alanındaki atılımlarımızı daha da büyüterek yükseköğrenimdeki ‘Okan’ markasını bir adım öteye taşıdık.
Önümüzdeki aylarda, Mecidiyeköy’ün ardından Okan Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Araştırma ve Uygulama Hastanemizi Tuzla’da açıyoruz.
Okulumuz öğrencilerinin yüzde 97’si burslu okuyor

 

Sosyal Sorumluluk projelerinde yer alıyor musunuz?

Sosyal Girişimcilik ve Sosyal Sorumluluk Uygulama ve Araştırma Merkezimiz  mevcut. Merkezimizin yaptığı projelerle Tuzlalı kadınlara istihdam sağlıyoruz. Ayrıca okulumuz öğrencilerinin yüzde 97’si burslu okuyor. Durumlarına gore Yüzde 100, yüzde 50 ve yüzde 25 eğitim bursu veriyoruz. 

1907 Dernegi, Dogal Hayatı Koruma Derneği ile çalışmaktayım.Metin Akpınar gibi çok değerli bir hoca da Tiyatro Bölümümüzde öğrencilerimize eğitim veriyor

 

2015’te açtığınız bir konservatuvarınız var. Nasıl gidiyor şu an?

Gayet iyi. Müzik ve Tiyatro Bölümü olarak iki bölümle kuruldu. Kadıköy – Hasanpaşa Kampüsünde. Metin Akpınar gibi çok değerli bir hoca da Tiyatro Bölümümüzde öğrencilerimize eğitim veriyor. Müzik ve Sinema-TV bölümlerinde yüksek lisans ve doktora programları da var.
Bugün ortada bir başarı varsa bu başarının temelinde güçlü aile birliği, dayanışma ve güven vardır
Ben herzaman yapacaklarımın yaptıklarıma galip gelmesini istedim ve bunu da başardım


Başarılı bir iş adamı olarak gençlere neler tavsiye edersiniz?

Başarının sırrı “çalışmak, çalışmak, çok çalışmak” ve de inanmak. Başta umudun ve hayallerin olacak. Bunların fizibilitesini çıkarıp iyi bir takım kuracaksın. Ben her zaman yapacaklarımın yaptıklarıma galip gelmesini istedim ve bunu da başardım. Ayrıca aile bir insan için bu dünyadaki en büyük güçtür. Sık sık yinelediğim gibi bugün ortada bir başarı varsa bu başarının temelinde güçlü aile birliği, dayanışma ve güven vardır.

İş dışında neler yaparsınız?

Her sabah 6'da kalkıp 7'de yürüyüşe çıkarım. Her gün 6 kilometre yürüyüş yapıyorum. Tenis oynarım. İyi bir Fenerbahçeliyim. Fenerbahçe’nin futbol ve basketbol maçlarını kaçırmam. Arkadaşlarımla tavla oynamaktan da büyük zevk alırım ama en önemlisi ailemle vakit geçirmeyi çok severim. Özellikle hafta sonları sürekli beraber oluruz. Çocuklarım ve torunlarımla birlikte yemek yeriz. Uzun sohbetler ederiz. Ne kadar yoğun olursam olayım aileme her zaman vakit ayırırım. Aile hayatta en değer verdiğim şeydir. Bir insan ailesiyle var olur ve güçlenir.

Seyahat sever misiniz?
Elbette. Farklı ülkeler ve kültürler görmenin kişiyi geliştirdiği bir gerçek. Ben yolculuklarda yeni insanlar tanımayı, onlarla iş konuşmayı da ihmal etmem. Uçak yolculuklarında çok defa, iş bağladığım olmuştur.  Ayrıca tekneyle denize açılmak da hobilerimden biri.